Hikayemiz

2009 yılından beri devam eden Toprak Ana projesinin öncelikli hedefi e-ticaret değildir. Çabamız, insan ve doğa dostu tarımı desteklemek, bu felsefedeki üreticileri ve üretimleri tanıtmak, üretici-tüketici ilişkilerini güçlendirmek yolunda. Kimlikleriyle, olabildiğince şeffaf. Sağlıklı günler hepimizin ortak çabası ile mümkün.

 

İklim değişikliği ve yaşadığımız pandemi dönemi bizlere doğanın güçlü varlığını daha çok hissettiriyor. Olası afetler ve daha büyük zorluklara karşın, belli ürünlerin belli coğrafyalarda (merkezi) üretimi değil, aksine olabildiğince dağınık bir coğrafyada üretime gayret göstermek önemli. Yeni iklim haritalarına göre deneyler yapmak, farklı türlerin üretimine başlamak önemli. Tarımın bir araştırma ve deneyim süreci olduğunu hatırlayarak, değişmezlik değil, değişim ve akış anlayışında doğa ile barışık kalabiliriz.

 

Kırsalın bozulmadan sürebilmesi için, köyün ve köylülüğün, Anadolu’nun binlerce yıllık saygınlığında yaşaması esas. Köylünün hayallerinde uzaktaki kasabalar veya kentteki parıltılı yaşam olduğu sürece göç kaçınılmaz. Kimileri kırsal çözümleri bundan böyle ‘iyi eğitimli’ kentlilerin sağlayabileceğini düşünse de, bu kişiler toprağı, havayı, kuşu, koyunu, keçiyi, ağacı ve tohumu okuyabilenler kim? Geçmişin bugünlere dek taşıdığı bilgi çoğunlukla kitaplarda yok.

 

Yeni dönemlere adım atarken, kentli ve kırsal topluluklarının bir birini daha iyi anlaması, tanıması ve el ele vermesi önemli. Üretici ve müşterinin para temelli bir alışverişin ötesinde, yaşamsal kıymetleri birlikte arayan, koruyan ve geliştiren hedeflerde buluşmaları önemli.

 

Sitemizden alışveriş yapabilmek için önce üye olmanız gerekir. Sitemizde yer alan Türkiye’nin farklı bölgelerindeki üretici ve tedarikçiler ürünlerini kendi sevkiyat günlerinde adresinize aracısız olarak gönderirler; her bir üretici kendi adresinden kargolama yapar. Üretici bazında aksi belirtilmedikçe fiyatlara kargo bedeli dahildir. Siparişlerinizi ‘Üreticiler’ listesinden, tercih ettiğiniz üreticileri seçerek, üreticiler kartındaki “siparişim” başlığı altından verebilirsiniz. Bize lütfen telefon yerine e-posta ile ulaşın. Size hızlı yanıt veremezsek, anlayış göstermenizi diliyoruz. Küçük ve yerel bir şirketiz. Aynı zamanda çiftçilik yapıyoruz; bahçede, yolda, veya bakım işleri peşinde de zaman geçiriyoruz.

 

Kırsalın salt yaşam temelindeki basit parametrelerini anlamamız gerekiyor. Bunları www.toprakana.org blog sitemizde birçok makale altında inceledik. Önerileriniz, yorumlarınız bize daima yol gösterecektir. Birlikte yol almak isteriz.

 

Şirket ortaokul yıllarından itibaren arkadaşlığı süren iki ortağa aittir. Üniversite eğitiminde ayrılan yollar, Toprak Ana’da yeniden buluşmuştur. Yıldız Akev hukuk, Cem Birder inşaat mühendisliği eğitimi almışlardır.